Kruvasan Fransız mutfağına ait olduğu düşünülse de öyle değil. İlk örnekler Avusturya böreğidir. Kruvasanlar ve geçmişin ortaya çıkışının güvenilmez bir hikayesi.

Kruvasan Tarihi
Söylentiye göre Osmanlılar Viyana’yı kuşattı ve geceleri kaleye girmek için bir tünel kazdılar. Gecenin planlamadığı bir şey kaleye girdi. Kalenin bütün insanları uyurken, sabahın erken saatlerinde ekmek yapmak için ayakta duran fırıncılar, tüneldeki askerleri duydu ve askerleri bilgilendirdi. Osmanlıların Viyana’yı fethedememe sebebinin de bu olduğu söyleniyor. Bu olayı kutlamak için Viyanalı fırıncılar hilallardan Osmanlı bayrağından esinlenerek hilal şeklindeki böreği yaptı ve ona kipferl adını verdi. Kipferl, Avusturyalı Marie Antoinette ile Fransa’ya gitti ve Croisssant adını aldı.

Hikaye doğruysa, gastronomik dünya için kruvasanın hamur işleri ve tereyağı kullanma konusunda yetenekli olan Fransız fırıncıların eline düşmesi büyük bir şanstı.

Dünyada çok lezzetli yemekler var. Fakat benim için bazı lezzetler, tüm vücudu yakalamak ve lezzetleri her hücrede hissettirmek için yeterli. El yapımı bir pasta veya taze pişmiş çörek, kaliteli malzemelerle yapılan bir İtalyan pizza margherita, iyi hazırlanmış bir Meksika enchiladası, taze yapılmış bir İspanyol tortilla ve Paris’teki iyi bir fırından gelen taze bir kruvasan bunlardan bazıları olduğunu hissettiriyor .

What You Need to Know Before Making Croissants
I would continue to think that a good croissant could not be made at home if it was not the result of the long trials. So what’s the difference in the oven? The croissants are made with a dough machine. Therefore, each square centimeter has the same thickness and the same amount of butter. To do this in home conditions, you need very good kitchen history and precise hand and eye coordination. Of course, a recipe that suits you.

It is possible to use many different methods, many different recipes to make croissants. If you want to make croissants and look at different recipes, the first thing you get is confusion, so. But there is no single way to get any food, including croissants, so that anyone with little bit of culinary experience will know. Very similar results can be obtained by using different methods. As I mentioned above, the real success is achieved by finding the most suitable method for the person and what he / she can do.

There are some things you need to know to make a good croissant in home conditions. First you need to know what and how the croissant should be. Croissant is a multi-layered pastry made with yeast and and butter. Even though it is considered as a dough, it is different from it. Puff pastry dough is opened in the same direction in each fold and consists of flat layers. It’s crisp on the outside and soft on the inside. The dough layers forming these eyes should be as thin as possible. Depending on the number of eyes, the number of folds and the shape can be less than a lot of small and large big.

The second important thing to know is that making croissants requires culinary experience. The only result of attempting to make croissants at home without making yeast dough before, or even mastering yeast dough, without the dexterity of dough making, is disappointing.

Things to Consider When Making Croissants
Here are the things you should be aware of about the croissant dough;

You should definitely use high protein flour. This allows the dough to be opened without tearing and helps to form the desired honeycomb tissue with the strong gluten tissue formed.
All the ingredients you use are cold and the room temperature where you make croissants should be below 20 degrees. If your kitchen does not have air conditioning, it is not suitable for making croissants in summer.
You should not rush, you should respect the number of folding of the dough and the time it is kept in the refrigerator.
After shaping the croissants, you must give them the time they need to ferment.
In this process, you should ensure that the croissants wait in a humid environment.
İlk fırından çıktıklarında, kruvasanlar hamur denebilecek kadar yumuşak ve bekledikleri gibi iç çeker. Ya içeriyi kontrol etmek için acele etmeyin ya da yaparsanız bunun normal olduğunu unutmayın. Dilerseniz ruloları sararken uzun kenarlarına birkaç damla çikolata koyarak da kruvasan hazırlayabilirsiniz.

Kruvasanı korkuttuktan sonra olumlu bir konu hakkında konuşmama izin verin. Söylediklerime veya başka bir nedene dikkat etmediğiniz için kruvasanınız yoksa ne olur? Yaptığınız kek iç kısmı çiğ kalırsa yenmez, yemezseniz yenmez. Ancak kruvasan yaparsanız ve kruvasan yapmazsanız, bol miktarda tereyağlı böreğiniz olur. Bu yüzden denemekten korkma. Eğer denersen, yapabilirsin, ama yapmazsan, asla yapamazsın.

Konaklamanızın tadını çıkarın…

 

 

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here